Změna klimatu je hrozbou pro pěstitele 2.2.2019

Čeští zemědělci a pěstitelé budou v následujících letech čelit nelehkým podmínkám. Extrémní sucha a tropické teploty, které letos sužovaly naše území, můžeme očekávat i v dalších letech. Na vině je změna klimatu, na kterou upozorňují přední meteorologické ústavy i klimatologové. Podle nich dokonce zažíváme největší sucho za 500 let.

 

S teplotami nad 30 stupňů se v létě setkáváme poměrně často, skutečně alarmující jsou ale teploty nad 37 stupňů 8 dní za sebou! Podle šéfa oddělení klimatických změn ČHMÚ Radima Tolasze to zaskočilo dokonce i samotné klimatology: „Kdyby mi před pár týdny někdo řekl, že se to může u nás stát dříve, než ve druhé polovině století, považoval bych ho za blázna.“  

 

Klimatické změny skutečně přišly dříve, než kdokoli čekal.  Srážek sice neubylo, vyskytují se ale spíše v podobě přívalů a v krajině tato rychlá voda nezůstává. Klimatolog Radim Tolasz upozorňuje: „ Je třeba se přizpůsobit stylem hospodaření a výběrem plodin. Do budoucna musíme počítat v souvislosti s rostoucí teplotou s vyšším výparem, což bude vyvolávat častější a déletrvající sucha.“ 

 

A právě tento problém se týká i řady zemědělských oblastí. Letošní suché a horké počasí se odrazilo hlavně na úrodě. Své o tom ví i pěstitel Jan Dokulil ze ZD Okříšky v okrese Třebíč: „Sucho se u nás letos odrazilo jak na výnosu, tak na kvalitě kukuřice. Výnos byl celkově menší tak o polovinu. Některé palice dokonce úplně opadaly. Bylo to znát hodně na silážní kukuřici.“

 

Odhady ministerstva zemědělství hovoří o ztrátě 30-40% produkce u zrnových kukuřic a 40-50% u silážních s tím, že problém bude i v nedostatečných kvalitativních hodnotách pro siláž. V některých oblastech kukuřice ani nenahodily palice, nebo pouze jednu na rostlinu, a tím se snižuje výnos škrobu, tolik důležitý pro produkci mléka a energie ze siláže.

 

Suché a horké počasí, které nás bude v následujících letech provázet, se tedy nevyplácí přehlížet. Pokud se prognózy klimatologů skutečně naplní, dlouhodobě nízký výnos by pro řadu pěstitelů mohl být až likvidační. Jedinou možností je myslet dopředu a pečlivě zvážit výběr kvalitního osiva.

 

Naštěstí jsou už dnes na trhu k dostání takové odrůdy hybridní kukuřice, které se dokáží vypořádat s extrémními podmínkami a minimalizovat dopad na výnos. „Je to skutečně tak. Dlouhodobě investujeme do výzkumu, abychom mohli pěstitelům nabídnout takové hybridy kukuřice, které jim zajistí stabilně vysoký výnos i při dlouhodobě velmi suchém  počasí s vysokými teplotami,“ potvrzuje Ing. Ondřej Černý ze společnosti Mosanto ČR.

 

Hybridy kukuřice, tolerantní vůči dlouhotrvajícímu suchu a vysokým teplotám, jsou typické palicemi s bohatou tvorbou blizen a schopností zachovat si spoustu listové plochy a nejsou náchylné k opadávání listů. „K vytvoření suchovzdorných hybridů využíváme jak metod konvenčního šlechtění, tak i genového inženýrství. Šlechtitelský tým Monsanto má několik testovacích stanic v ultrakontinentálním klimatu Evropy, kde vybírá nejvhodnější rodičovské linie a hybridy v extrémních podmínkách sucha a vysokých teplot, kde dochází k pravidelnému přehřátí kukuřice. Své specifické vlastnosti získala kukuřice díky genu, který zvyšuje její odolnost proti nedostatku vody, což se hlavně používá na západní polokouli.“ dodává Černý.

 

Sucho a přehřátí je hrozbou hlavně v době kvetení a opylení. Jedním z řešení je synchronizace kvetení, které je nastavené tak, aby byl proces opylení co nejplynulejší a produkce pylu byla v daném období maximální. V poslední době je také kladen důraz na kořenový systém, který dokáže efektivně hospodařit s živinami a rozložit jejich čerpání v extrémních podmínkách.

 

Klima České republiky patří mezi mírně teplé, oblast bývá srážkově výživná a na přísušky trpí většinou jen příležitostně a dočasně. Přesto se v měsících duben až červenec dostalo

cca jen 65% srážek oproti dlouhodobému normálu! V červenci dokonce jen 46%.

Pod značkou DEKALB jsou na českém trhu k dostání hybridy, které jsou připraveny na tyto změny. Ze zrnových hybridů jmenujme nejprodávanější českou zrnovku DKC3623 (FAO 280) a suchu a sálavým teplotám nejodolnéjší hybrid - DKC4717 (FAO 370). Silážní hybridy reprezentuje stálice DKC3307 (FAO 240), která právě dokáže vynahradit nedostatek zelené hmoty velký množstvím škrobu z  palic. DKC4141 (FAO 300) je novinkou tohoto roku, která díky speciální technologii pěstování „Silo energy“ zajistí až o 8% vyšší výnos metanu.

 

Volba osiva je na uvážení každého pěstitele. Změna klimatu a suchá období nás ale pravděpodobně budou provázet i během následujících sezón. Na výběr jsou tedy dvě možnosti. Buď doufat, že prognózy klimatologů se nenaplní, nebo vsadit na jistotu a zvolit osivo, které svým výnosem může jen příjemně překvapit.