Pořádná sucha nás teprve čekají

1.11.2015

Meteorologové z britské meteorologické kanceláře Met Office tvrdí, že Země prochází klimatickými změnami. Ty podle nich související s oteplováním způsobeným skleníkovými plyny. Změna klimatu nečekaně rychle zasáhla také území střední Evropy. O tom svědčí i průběh sucha v roce 2015, který opět potvrdil obavy klimatologů z nárůstu výskytů sucha. 

Podle odborníků je nyní vysoce pravděpodobné, že rok 2016 bude nejteplejší v historii. Potvrzuje to i klimatolog  RNDr. Ing. Jaroslav Rožnovský, CSc.: „Na území České republiky by mělo docházet k dalšímu růstu teploty vzduchu, ale úhrny srážek by se měly víceméně pohybovat kolem průměru. Za těchto podmínek je obava z častějších výskytů sucha logická.“

 

Pěstitelé potvrzují nižší úrodu

Letošní sucho nepříjemně zaskočilo řadu pěstitelů kukuřice. To dokládají především jejich výnosové výsledky: „Letos jsme měli celkově nižší výnosy. Kukuřice nešla přes 30 tun/ hektar. Byli jsme zvyklí na mnohem lepší výsledky,“ potvrzuje Luděk Němeček z Načeradec na Benešovsku.   Ing. Robert Hofman z Poline, s.r.o. popisuje způsoby, kterými chce rizika spojená se suchem minimalizovat: „Letos máme propad tak o 60 % . Je to hodně o stanovišti. Celkově to chce dříve sít, podpořit kořen a vybírat odolnější materiál.“  Pěstitel Jan Dokulil z ZD Okříšky dodává: „Sucho se u nás letos odrazilo jak na výnosu, tak na kvalitě kukuřice. Výnos byl celkově menší tak o polovinu. Některé palice dokonce úplně opadaly. Bylo to znát hodně na silážní kukuřici.“

Řešením je včasná příprava

Vlivem změny klimatu nás suché roky do budoucna zřejmě neminou. Pěstitelé ale již nyní zvažují možnosti, jak dopady sucha minimalizovat. Výběr odolných hybridů kukuřice je jednou z variant, jak spolehlivě ochránit výnos. Společnost Monsanto nabízí hned několik extrémně odolných hybridů, které mohou pěstitelům v následujících suchých letech zajistit stabilní výnos.

 

Zásoby využitelné vody na středně těžkých půdách k 25.10.2015 (převzato s portálu Českého hydrometeorologického ústavu).